Před 656 lety založil Karlovy Vary. Teď v nich bude mít Karel IV. jako poctu unikátní jezdeckou sochu

Před veřejností je zatím ukrytá, už teď se o ní ale mluví jako o monumentálním díle. A jen osmnáct dní zbývá do očekávaného momentu, kdy konečně spatří světlo světa. Do okamžiku, kdy jednadvacáté století získá svého Karla, neboli jedinečnou jezdeckou sochu. Právě u jejího zrodu stál před šesti lety zdejší Rotary Club, který přišel s nápadem na vytvoření této skulptury. Konkrétní návrh na její podobu vymyslel ale až věhlasný akademický sochař Michal Gabriel. 

O tom, že je monumentální, není pochyb. Tvoří ji totiž celkem 280 dílů deset milimetrů silného ocelového plechu o výšce 5,6 metru a váze 13 tun. „Není nejvyšší, kterou jsem kdy navrhl, ale každopádně je nejhmotnější,“ říká autor sochy.

Dnes už hotová socha vznikla v dílnách společnosti Kasper Kovo a už 7. května si získá také své místo. Letos tak bude nejen symbolem zahájení lázeňské sezony ale především památkou a připomínkou 706. výročí panovníkova narození. Pomníky jezdců na koni hrály v historii lidstva důležitou roli totiž už od starověku. Jezdec je na nich symbolem vůdce, někdy v duchovním slova smyslu, častěji však jako hrdina, či dokonce válečník. Fenomenální socha Karla IV. tak bude už čtvrtou v Karlových Varech. Jak šel čas a jak postupně vznikala? Podívejte se.

Myšlenka vzniku tohoto pozoruhodného díla si tak velmi rychle získala oblibu nejen z řad veřejnosti, ale i umělců. Na její pořízení se podařilo vybrat už přes pět milionů korun, z toho dva miliony díky dražbě uměleckých děl, která se konala 9. dubna na plese s názvem Vary Karlovi v Grandhotelu Pupp. Přispět k dosažení cílové částky osmi milionů teď můžete i vy na tento transparentní účet (123-935250267/0100).

Socha bude na Divadelní náměstí umístěna již 6. května, slavnostní odhalení je ale naplánováno na den následující, konkrétně na 15. hodinu. Nenechte si proto ujít tento jedinečný okamžik a přijďte si zároveň užít start letošní lázeňské sezony včetně jejího programu. Těšit se můžete mimo jiné na tradiční průvod Karla IV. s družinou, svěcení pramenů nebo středověké trhy ve Smetanových sadech.

(Zdroj: facebook.com/jezdeckasocha, varyrozhlas.cz, idnes.cz, jezdeckasocha.cz, Foto: Rotary Club Karlovy Vary, Petr Gebauer, Kancelář architektury města Karlovy Vary)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *