Příchod jara znamená každoročně jediné: hrady a zámky v Karlovarském kraji otevírají své brány. Letošní turistická sezona ale nebude jen tak ledajaká, čeká na vás hned několik novinek od nových prohlídkových tras přes unikátní expozice. Letos poprvé navíc hrady doslova ožijí. Jak? O tom se můžete přesvědčit díky dvanáctému ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů pořádaným Národním památkovým ústavem. Šlechtické zábavy, turnajová klání nebo třeba plesy. To všechno bude letošním tématem Roku šlechtických slavností.

Že se už nemůžete dočkat a ptáte se, kam vyrazit? Tady jsou naše tipy.
TOP 5 nejkrásnějších hradů a zámků:
Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou
Patří mezi nejnavštěvovanější hrady a zámky v České republice. SHZ Bečov nad Teplou se vypíná nad stejnojmenným městem jižně od Karlových Varů, ze dvou stran ho obtéká, jak už název napovídá, řeka Teplá, z třetí strany je oddělen Dolským potokem. První písemná zmínka o hradu je z roku 1349 na listině vydané bratry z Rýzmburka – první majitelé a stavitelé hradu. I proto se pyšní nejen mírou dochovanosti středověkého vzhledu, ale zejména památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům. Právě na novou expozici relikviáře v Pluhovském paláci teď hrad láká návštěvníky. Vůbec poprvé v historii tu pro veřejnost zpřístupnili také hradní nádvoří, cesty a vyhlídky.

Státní zámek Kynžvart
Dříve býval letním sídlem kancléře Metternicha, dnes je klasicistní zámek Kynžvart místem, kde najdete nepřeberné sbírky nádherných uměleckých děl, mincí, zbraní, vzácných knih i prvotisků či rukopisů. Zvenku je obklopen rozlehlým anglickým parkem, uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi. Nejvíce ale láká návštěvníky na jedinou movitou památku UNESCO Karlovarského kraje – Kynžvartskou daguerrotypii, první prakticky užívaný komplexní fotografický proces, který vynalezl a pojmenoval francouzský výtvarník a vynálezce Louis Daguerre.

Státní zámek Valeč
Říká se mu brána Doupova, leží totiž na úpatí nepřístupných Doupovských hor. Areál zámku Valeč tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a především sochy M. B. Brauna představující alegorie vlastností a postavy z řecké mytologie. Navštívit tu můžete také dvě audiovizuální expozice. Největším zpestřením jsou ale víkendové noční prohlídky s lucernou, a to vždy v pátek a sobotu až do 23 hodin.

Hrad Loket
Tento více než 800 let starý středověký královský hrad se tyčí na skalním ostrohu a je ze tří stran obklopený řekou Ohří. Byl založen pravděpodobně jako pohraniční pevnost, v 19. a 20. století sloužil ale také jako vězení. Dnes se tu můžete vydat na prohlídkovou trasu, která vede přes expozice porcelánu, sbírky bývalého městského muzea, muzeum zbraní až po prostory bývalé věznice, kde je nyní působivá a autentická výstava útrpného práva.

Zámek Chyše
Nejprve byl gotickým hradem, později renesančním a barokním zámkem. Každá z přestaveb zanechala na chyšském zámku dodnes výrazné stopy. Tou nejvzácnější je nástropní olejomalba z roku 1699 od největšího mistra českého baroka, Petra Brandla. V sousedství zámku si navíc můžete vychutnat kvalitu přírodního nepasterizovaného piva ve zdejším pivovaru.

To ale není zdaleka vše. I přes svou malou rozlohu má Karlovarský kraj co nabídnout. Pokud jste i vy milovníky památek, přijměte naši malou pozvánku na další dech beroucí místa v tomto – nejen lázeňském – regionu.
Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166 a je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Jako panské sídlo sloužil Vildštejn až do roku 1799. Dnes je hrad i se zbytky zámku zpřístupněn veřejnosti. Najdete zde hradní muzejní expozici, muzeum hasičské techniky, středověkou hodovnu, obřadní síň či restauraci. Více než 800 let starý hrad Hartenberg se tyčí na skalním ostrohu nad říčkou Svatavou asi 7 km od města Sokolov. Založení hradu se datuje na přelom 12. až 13. století. Poté byl mnohokrát pleněn, dobýván, přestavován, bourán i zachraňován. O jeho obnovu se teď krok po kroku snaží i jeho majitelé. Horní hrad Hauenštejn je středověký strážní hrad a zámek stojící nedaleko Stráže nad Ohří v úbočí krušnohorských kopců. Ruina, v kterou se hrad a zámek proměnil během 2. poloviny 20. století, již více než 10 rokem znovu vzkvétá a stává se kulturním centrem s řadou možností netradičně stráveného volného času a zajímavými doplňkovými programy. Hradní prostory skrývají gotická sklepení, trofejní a rytířský sál s dřevěným řezaným stropem. Ze středověké věže shledáte krásu Doupovských i Krušných hor. K hradu navíc patří i botanická zahrada a Arboretum. Chebský hrad najdete v historickém jádru města na břehu řeky Ohře. Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek Česka. K nejlépe zachovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž. Původní nádheru a majestátnost hradního paláce dnes dokládá už jen obvodové zdivo. Hrad a zámek Libá leží na severozápadním okraji obce Libá v okresu Cheb, ve vzdálenosti 1,5 km od státních hranic s Německem. Přestože práce na rekonstrukci hradu a zámku stále pokračují, část interiéru je již zpřístupněna díky expozici s názvem Běh času. Ostrovsko a hornictví. Právě tuto jedinečnou expozici najdete v historicky cenné budově Šlikovského a Lauenburského zámku v Ostrově. Díky ní můžete nahlédnout do historie rudného hornictví v Krušných horách od 15. do 20. století nebo si připomenout tradiční krušnohorská řemesla 19. století. Jižně a zejména západně od zámku se pak rozprostírá Zámecký park – kdysi zvaný osmý div světa. Seeberg, též nazývaný Ostroh, leží přibližně 5 km západně od Františkových Lázní a je jedním z hrstky zachovaných ministeriálních hradů v Česku. Jako jediný z nich ale slouží výlučně muzejním účelům. Svým návštěvníkům nabízí rozsáhlé expozice prezentující dějiny hradu, černou kuchyni, nebo výstavu „Ze života porcelánového šálku“. Prostory hrázděné barokní stodoly, kůlny a věžové sýpky v předhradí jsou naopak věnovány lidové kultuře, zemědělství a řemeslům chebského venkova v 19. století. Pozdně renesanční a raně barokní zámek Sokolov se nachází ve středu města. Byl vystavěn na místě původní vodní tvrze ze 13. století. Od roku 1960 se v zámku nachází muzeum se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví, geologii a ekologii.
(Zdroj: kudyznudy.cz, zamek-becov.cz, zamek-valec.cz, zamek-kynzvart.cz, www.npu.cz, hradloket.cz, Foto: kudyznudy.cz, pamatkyaprirodakarlovarska.cz, vary.rozhlas.cz)