Začala turistická sezona: Navštivte nejpopulárnější hrady a zámky na Karlovarsku

Příchod jara znamená každoročně jediné: hrady a zámky v Karlovarském kraji otevírají své brány. Letošní turistická sezona ale nebude jen tak ledajaká, čeká na vás hned několik novinek od nových prohlídkových tras přes unikátní expozice. Letos poprvé navíc hrady doslova ožijí. Jak? O tom se můžete přesvědčit díky dvanáctému ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů pořádaným Národním památkovým ústavem. Šlechtické zábavy, turnajová klání nebo třeba plesy. To všechno bude letošním tématem Roku šlechtických slavností.

Že se už nemůžete dočkat a ptáte se, kam vyrazit? Tady jsou naše tipy.

TOP 5 nejkrásnějších hradů a zámků:

Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou  

Patří mezi nejnavštěvovanější hrady a zámky v České republice. SHZ Bečov nad Teplou se vypíná nad stejnojmenným městem jižně od Karlových Varů, ze dvou stran ho obtéká, jak už název napovídá, řeka Teplá, z třetí strany je oddělen Dolským potokem. První písemná zmínka o hradu je z roku 1349 na listině vydané bratry z Rýzmburka – první majitelé a stavitelé hradu. I proto se pyšní nejen mírou dochovanosti středověkého vzhledu, ale zejména památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům. Právě na novou expozici relikviáře v Pluhovském paláci teď hrad láká návštěvníky. Vůbec poprvé v historii tu pro veřejnost zpřístupnili také hradní nádvoří, cesty a vyhlídky.

Státní zámek Kynžvart

Dříve býval letním sídlem kancléře Metternicha, dnes je klasicistní zámek Kynžvart místem, kde najdete nepřeberné sbírky nádherných uměleckých děl, mincí, zbraní, vzácných knih i prvotisků či rukopisů. Zvenku je obklopen rozlehlým anglickým parkem, uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi. Nejvíce ale láká návštěvníky na jedinou movitou památku UNESCO Karlovarského kraje – Kynžvartskou daguerrotypii, první prakticky užívaný komplexní fotografický proces, který vynalezl a pojmenoval francouzský výtvarník a vynálezce Louis Daguerre.

Státní zámek Valeč

Říká se mu brána Doupova, leží totiž na úpatí nepřístupných Doupovských hor. Areál zámku Valeč tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a především sochy M. B. Brauna představující alegorie vlastností a postavy z řecké mytologie. Navštívit tu můžete také dvě audiovizuální expozice. Největším zpestřením jsou ale víkendové noční prohlídky s lucernou, a to vždy v pátek a sobotu až do 23 hodin.

Hrad Loket

Tento více než 800 let starý středověký královský hrad se tyčí na skalním ostrohu a je ze tří stran obklopený řekou Ohří. Byl založen pravděpodobně jako pohraniční pevnost, v 19. a 20. století sloužil ale také jako vězení. Dnes se tu můžete vydat na prohlídkovou trasu, která vede přes expozice porcelánu, sbírky bývalého městského muzea, muzeum zbraní až po prostory bývalé věznice, kde je nyní působivá a autentická výstava útrpného práva.

Zámek Chyše

Nejprve byl gotickým hradem, později renesančním a barokním zámkem. Každá z přestaveb zanechala na chyšském zámku dodnes výrazné stopy. Tou nejvzácnější je nástropní olejomalba z roku 1699 od největšího mistra českého baroka, Petra Brandla. V sousedství zámku si navíc můžete vychutnat kvalitu přírodního nepasterizovaného piva ve zdejším pivovaru.

To ale není zdaleka vše. I přes svou malou rozlohu má Karlovarský kraj co nabídnout. Pokud jste i vy milovníky památek, přijměte naši malou pozvánku na další dech beroucí místa v tomto – nejen lázeňském – regionu.

(Zdroj: kudyznudy.cz, zamek-becov.cz, zamek-valec.cz, zamek-kynzvart.cz, www.npu.cz, hradloket.cz, Foto: kudyznudy.cz, pamatkyaprirodakarlovarska.cz, vary.rozhlas.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *