Zaměřeno na fotografii. Toto je první Krušnohorský fOTOfEST

„Fotografii neděláte, fotografii tvoříte,“ tak pravil jeden z nejznámějších a nejproslulejších krajinářů na světě, Ansel Adams. Ať už jde o fotografii krajiny nebo přímo o portrét, pro všechny podle něj platí jedno a totéž. „Na každé fotografii jsou vždy minimálně dva lidé: fotograf a divák.“ Některé skrývají autorovo poselství, jiné mají vyvolávat různorodé emoce. To, jak je vnímáme a co v nás zanechají, záleží ale jen na nás. Všechny však mají jedno společné, a sice, že vznikají za pomoci světla.

S vůbec prvními pokusy o zachycení obrazu na světlocitlivém materiálu přišel už v roce 1800 Thomas Wedgwood. Jeho obrazy siluet ale časem ztmavly. První známou fotografii tak vytvořil až v roce 1825  známý francouzský vynálezce Nicéphore Niépce. Jeho heliografická kopie rytiny chlapce vedoucího koně je dodnes považována za nejstarší dochovaný snímek. Vůbec nejznámější z jeho děl je ale fotografie, která vznikla o rok později: Pohled z okna v Le Gras.

Joseph Nicéphore Niépce: Pohled z okna v Le Gras

O tom, jestli je fotografie více umění nebo věda, bychom mohli dlouze spekulovat. Kdo ví, možná, že obojí. Ostatně pokud se o tom chcete sami přesvědčit a najít odpověď nejen na tuto otázku, pak máte jedinečnou příležitost. Už tuto neděli 13.11. se totiž v Domě kultury v Ostrově na Karlovarsku uskuteční úplně první ročník Krušnohorského fOTOfESTU.

Ať už jste tedy fanoušky spíše portrétního focení nebo milovníky klasické fotografie, určitě si tuto akci nenechte ujít. Těšit se můžete na osmihodinový program zahrnující workshopy, přednášky ale i soutěže. A to není všechno. Společnost vám budou dělat ti nejlepší lektoři z oblasti fotografie, jejichž jména jsou s tímto oborem úzce spjata. Vašimi průvodci tak budou například ikonický portrétní vypravěč a učitel fotografie František Konopa, Bořivoj Hořínek nebo třeba Kristýna Gábner. A jak bude celý den vypadat? Podívejte se. Letošní první ročník bude totiž opravdu nabitý.  

František Konopa – portrétní fotografie

František Konopa je talentovaný, portrétní fotograf a učitel. Do světa svého umění vás zavede ve svém rodném regionu, konkrétně v Ostrově. Jak on sám říká: ,,Účastníci si z workshopu odnesou práci portrétem a naučí se, jak správně komunikovat s modelem či modelkou.”
Jen díky němu zjistíte, jak pojmout focení portrétu v umělecké verzi. Celý workshop se tak ponese v duchu jeho tvorby. Naučí vás, jak vyprávět portrétem příběh.

Bořivoj Hořínek – analogová fotografie

MgA. Bořivoj Hořínek prožil celý život s fotografií, nejprve na střední škole grafické, později na FAMU, kde studoval obor umělecké fotografie. Proto pokud chcete najít nový směr ve své tvorbě, přijďte se inspirovat od zkušeného fotografa a pedagoga, díky kterému zabrousíte do světa analogové fotografie, a to jak klasické tak i moderní.

Kristýna Gábner – foto make-up artist

,,Ráda tvořím kompozice s vaší tváří. Mým toužebným cílem je podtrhnout u vás vaše přednosti a dodat vám punc lehkosti a přirozeného sebevědomí. Nedílnou součástí mé činnosti je i hairstyling, který jen podtrhne vaši naprostou osobitost”, říká Kristýna Gábner, zkušená make-up artistka, která vám na fOTOfESTu odkryje tajemství kouzelného foto make-upu!

Dominika Jandáková – svatební fotografie

Co se skrývá pod samotným pojmem svatební focení ? Víte, co si musíte ohlídat a jak správně má vypadat taková smlouva na fotografické služby tohoto typu? Že ne? Pak si nenechte ujít přednášku Dominiky Jandákové, která s vámi přesně toto všechno projde krok po kroku tak, abyste se nenechali napálit a každé svatební focení pro vás bylo radostí.

Miro Nový, Kateřina Buttaki – reportážní fotografie

Miro Nový alias Miro Novy Vinyldeejay je zkušený reportážní a dokumentární kameraman z Universum Production. V rámci jeho účinkování se také můžete těšit na panelovou diskuzi s novinářkou Katty Butaki, kde se dozvíte vše o tom, jak funguje reportážní fotografie v médiích.

Celý den pak zakončí cestovatelka Lenka Galars, která vás svými fotografiemi zavede až do Jordánska a povypráví i autentické příběhy ze života s Beudíny o tamních tradicích. Na úplný závěr budou vyhlášeni vítězové o 3 nejlepší portrétní a reportážní fotografie z Krušnohorského fOTOfESTU. Můžete jimi býti i vy! Stačí si už jen zakoupit vstupenky a dorazit!

Ale pospěšte si. Kapacita je omezená. Pořídit vstupenky v předprodeji tak můžete do soboty online přímo na webu akce (viz níže). Dále pak na místě od 8:30 do 9:10hod. Tak to nepropásněte! Už tuto neděli se na vás budeme těšit.

My u toho nebudeme chybět. Váš tým Vary Guide

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *