5 tipů na nejkrásnější procházku po stopách Karla IV.

Karlovy Vary – jak už název napovídá, byl to právě římský císař a český král Karel IV., kdo na lovu v loketských lesích objevil horké minerální prameny a dal tak podnět k založení tohoto světoznámého lázeňského města. Letos v květnu si připomeneme už 706. výročí od jeho narození. Pojďte tak s námi uctít památku tohoto velikána a přijměte pozvání na příjemnou procházku spojenou s putováním po jeho stopách. 

Tady jsou naše tipy.

Vyhlídka Karla IV.

je nejstarší stojící karlovarskou rozhlednou, která byla nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. K této cihlové rozhledně v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy můžete vystoupat lesními pěšinami 1,2 kilometru po žluté turistické trase od Poštovního dvora nebo vyjet lanovou dráhou Diana do mezistanice Jelení skok a odtud se vydat  pěšinou asi 770 metrů po žluté turistické stezce z druhé strany přes rozcestí u kaple Ecce homo.

Putování za sochami Karla IV.

Ne nadarmo se v Karlových Varech říká, že každé století má svého Karla. Ostatně, co by to také byly Karlovy Vary za město, kdyby neměly sochu svého zakladatele. A kdyby jen jednu, s námi můžete navštívit hned tři. Za nejstarší ze soch, pocházející z roku 1739, musíte sejít přímo do lázeňského centra. Najdete ji na průčelí zdejší Městské knihovny. 500. výročí založení města pak připomíná jubilejní sloup v sadech Jeana de Carro, který byl odhalen roku 1858. Třetí a také nejmladší socha Karla IV. pak stojí ve stejnojmenných sadech v parku před Císařskými lázněmi. Na jejím podstavci ji zdobí nápis: „KAREL IV./KRÁL ČESKÝ/CÍSAŘ ŘÍMSKÝ/ZAKLADATEL LÁZNÍ“.

Ani jednadvacáté století nepřijde zkrátka. Už 7. května se v rámci Zahájení lázeňské sezóny Karlovy Vary dočkají moderní Jezdecké sochy Karla IV., která vzniká podle návrhu akademického sochaře Michala Gabriela. Vyvrcholí tak projekt, u jehož zrodu stál karlovarský Rotary Club. Monumentální skulptura o výšce 5,6 metru a váze 30 tun ozdobí zdejší Divadelní náměstí. Finančně podpořit tento projekt budou moci lidé už 9. dubna na plese Vary Karlovi v Grandhotelu Pupp, a to jak formou zakoupení vstupenky na událost, tak dražbou uměleckých děl, která do ní věnovali regionální tvůrci Karlovarského salonu 2020.

Pramen Karla IV.

Procházkou po stopách Karla IV. potěšíte nejen své oko, ale i chuťové pohárky. Právě na levém břehu řeky Teplé v centru lázní na Tržní kolonádě totiž můžete ochutnat Pramen Karla IV., druhý karlovarský minerální pramen, který se původně nazýval Žrout.

A ty z vás, které neláká minerální pramen, zaručeně uspokojí tradiční místní pivo Karel IV. ze stejnojmenného pivovaru.

Pivo Karel IV.

Vaření piva v Karlových Varech započalo roku 1370, kdy Karel IV. udělil městu titul královského města s privilegiem vaření piva. Tato tradice byla na dlouhých 13 let přerušena. Od roku 2012 se na ní ale podařilo navázat. Dnes proto máte jedinečnou příležitost ochutnat tento tradiční mok přímo v restauraci Becherplatz, které nově šéfuje Pavel Provázek.

Celodenní výlet pak můžete zakončit v podchodu u Čertova ostrova pod kruhovým objezdem. Právě tady totiž uvidíte portrét Karla IV. s pozadím Mlýnské kolonády tak, jak jste ho pravděpodobně ještě nikdy neviděli. Obdivuhodné dílo je zásluhou sprejera Tomáše Popelky alias Real 143, který ho tu vytvořil před osmi lety ve spolupráci s karlovarským magistrátem. Třeba tak i vy navždy uznáte, že sprejerství nemusí být nutně synonymem vandalismu. 

(Zdroj foto: rozhlednovymrajem.cz, ilustrace Karel IV.: Dávid Kurňavka, karlovarskadrbna.cz, greatspas.eu, regionzapad.cz, vary.rozhlas.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *