Zimní sezóna je v plném proudu. Oblíbené večerní lyžování láká stále více lyžařů. Kam se vydat? Poradíme vám.

I když už za pár dní začne astronomické jaro a mohlo by se zdát, že je čas pověsit lyže na věšák, opak je pravdou. Lyžařská sezóna na sjezdovkách v Krušných horách zdaleka ještě nekončí. Ba naopak. Horská střediska totiž aktuálně hlásí ideální podmínky pro zimní sporty. K bohaté sněhové nadílce přispívá i mrazivé počasí.

Využijte proto příležitost a vyjeďte si do hor vychutnat zážitky z lyžování, ať už přes den nebo navečer. Právě lyžování za tmy má mnoho výhod, na které teď lákají i samotná střediska. Jaké to jsou? Menší fronty, žádná přeplněná parkoviště, ale především nádherná atmosféra v přítmí osvětlených sjezdovek. Od 9. února se navíc už lyžaři nemusí prokazovat certifikátem o očkování nebo prodělané nemoci covid-19. Pokud ještě váháte, kam vyrazit, tady jsou naše tipy.

Skiareál Klínovec

Je největším lyžařským areálem v Krušných horách. Jeho nejvyšší bod se nachází na samém vrcholu Klínovce ve výšce 1244 metrů nad mořskou hladinou. Nabízí celkem 18 lanovek a 32 sjezdovek, z toho 4 černé, 9 červených a 14 modrých. V areálu najdete jak vyhřívanou čtyřsedačkovou lanovku (tzv. bublinu), tak i klasické pomy nebo posuvné pásy pro děti. Aktuálně Klínovec hlásí zhruba 70-100 cm sněhu, otevřených je pak 28 z celkových 32 sjezdovek. Večerní lyžování je pro veřejnost otevřené každou středu, pátek a sobotu od 18:00 do 21:00 hod., a to na jedné z nejdelších osvětlených sjezdovek v České republice, která měří téměř 1,5 km.

Skiareál Plešivec

Patří mezi nejkrásnější horská střediska v České republice. V provozu je teprve od roku 2014, proto je také jedním z nejmodernějších lyžařských areálů v Krušných horách. Středisko nabízí celkem 9 lanovek a 8 sjezdovek, z toho většinu modré obtížnosti. Na svahu leží aktuálně zhruba 70 cm sněhu, v provozu je proto 7 z 9 lanovek. I Plešivec tedy hlásí ideální podmínky pro večerní lyžování, které tu probíhá každé úterý, čtvrtek a sobotu od 18:00 do 21:00 hod. na sjezdovce č. 1 s názvem Hana. Přímo u lanovky se navíc můžete posilnit v občerstvovacím Dosty Baru.

Ski Centrum Bublava – Stříbrná

Komorní a kompaktní moderně vybavený lyžařský areál se sjezdovými tratěmi všech stupňů obtížnosti a technickým zasněžováním všech sedmi širokých sjezdovek. Tak samo sebe popisuje na svém webu Ski Centrum Bublava – Stříbrná. Areál leží ve stejnojmenné obci Bublava, v nejzápadnějším výběžku Krušných hor na hranici s Německem, v nadmořské výšce 802 m.n.m. Středisko aktuálně hlásí 40 cm sněhu a v provozu je 6 ze 7 sjezdovek. Romantické večerní lyžování si tu můžete užít vždy v pondělí, ve středu, v pátek a sobotu od 16:00 do 20:00 hod. Ski Centrum toho nabízí ale mnohem více, novinkou je například dětský park s lyžařským pásem. Proto je vhodný zejména pro rodiny s dětmi.

Skiareál Boží Dar

#Vsudedobreunasbozi. Heslo horského střediska Boží Dar, které je spojením dvou již déle fungujících skiareálů Hranice a Za Prahou. V obou areálech si teď nově můžete užívat lyžařské radovánky za jedno společné jízdné. Skiareál navíc spolupracuje s přeshraničním Fichtelbergem. S jedinou čipovou kartou vás tak čeká neomezená svoboda napříč hranicemi. Na svahu leží aktuálně 70 cm sněhu, v provozu je tak všech pět sjezdových tratí, dvě, které nabízí skiareál Za Prahou, a tři ve skiareálu Hranice. Na večerní lyžování se tu můžete těšit každý týden ve středu, v pátek a v sobotu od 18:00 do 20:30 hod. Cílem skiareálu je podle slov jeho provozovatelů dopřát dětem (i dospělým) pro jejich první lyžařské krůčky ty nejlepší podmínky a proměnit strach a nejistotu v zábavu, která vás chytí za srdce a už nikdy nepustí.

Skipot (Skiareál Potůčky)

Skipot – s láskou k lyžování. Takové je motto skiareálu v Potůčkách, který leží na česko-německé hranici, 40 minut autem od Karlových Varů. Lyžaři tu mohou využít dvě sjezdovky, dětskou v délce 120 m a hlavní v délce 550 m. Novinkou je ubytování přímo v areálu střediska. I tady lákají na lyžování pod hvězdami. Vychutnat si jedinečnou atmosféru v tomto středisku můžete každý den od pondělí do soboty mezi 17. a 20. hodinou. Aktuálně tu sjezdovky pokrývá zhruba 90 cm sněhu.

Skiareál Mariánky

Je posledním našim tipem. Leží ve Slavkovském lese, na severovýchodním okraji lázeňského města Mariánské Lázně pouhých 400 metrů od lázeňské kolonády, v nadmořské výšce 650-750 m. Na své si tu přijde téměř každý. Areál nabízí více než 1,5 km sjezdových tratí s obtížností od modré až po černou. Samozřejmostí je občerstvení s příjemným posezením. I tady si můžete vychutnat romantickou atmosféru na sněhu díky večernímu lyžování, a to každou středu, pátek a sobotu v čase 18:00-21:00 hod. V provozu jsou aktuálně hned dvě ze tří sjezdovek, které pokrývá zhruba 55 cm sněhu.

Přestože se nabídky areálů v lecčem liší, na jednom se jejich provozovatelé shodují. Letošní sezona je podle nich jednou z nejlepších za posledních několik let. Lyžování na osvětlené sjezdovce má přes všechno kouzlo ale i svá rizika. Obecně platí, že kvůli snížené přehlednosti na svahu není vhodné pro začátečníky. Závěrem asi jen ,,sportem ku zdraví“, tak hurá do Krušných hor.

(Zdroj: www.skipot.cz (video: Waldemar Vaniš), www.skimarianky.cz, www.bozidar.cz, www.skiarealplesivec.com (Foto: Pavel Vítek), www.bublava.cz (video: Jan Havlík) , www.klinovec.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *