Den horníků 2022: Vypravte se s Guidem na Sokolovsko

Píše tu více než tisíciletou historii. Řeč je o hornictví, o historii, kterou Karlovarský region skrývá hluboko pod zemí. První zmínka o něm pochází už z roku 965, kde se objevuje ve zprávě arabského obchodníka s cínem Ibrahima Ibn Jákuba. Na vrchol se dostalo ale až v první polovině 16. století, a to zejména na Sokolovsku, které nebylo jen nalezištěm cínových rud, těžily se tady také rudy měděné, železné nebo olověné. Právě olovo se těžilo například na panství Hartenberg nebo v sousedním (jak už název napovídá) Oloví. Vytěžené se pak dováželo do Jáchymova, kde ho používali k tavbě a vycezování stříbra.

S třicetiletou válkou ale nastal velký útlum. V 19. století sice přišly ještě pokusy o obnovení těžby rud na Sokolovsku, hornická činnost tu ale už nikdy nenabyla takového rozsahu. Železné rudy se pak několik let těžily například ještě v okolí Rotavy a Šindelové, ty uranové zase v oblasti Horního Slavkova. Nejen v názvu této obce a znaku Karlovarského kraje zanechalo hornictví své věčné stopy.

Jako pozůstatky po těžbě dnes najdeme napříč regionem také desítky štol a dolů. Tím nejznámějším na Sokolovsku je důl Jeroným, který se svou ojedinělou zachovalostí a rozlehlostí řadí mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Evropě. Dochovaly se v něm nejen středověké komory a důkazy dobývacích metod, v chodbách jsou dnes patrné také hornické práce želízkem a mlátkem, v komorách stropy se sazemi – dokladující dobývání metodou sázení ohněm. Podle odhadů poskytl důl Jeroným za celou svou historii asi 500–700 tun cínu. I když nebyl nikdy tak bohatý a věhlasný jako okolní doly v Krásně a Horním Slavkově, dokázal si zachovat původní podobu. Od roku 2008 se navíc pyšní statutem národní kulturní památka.

Důl Jeroným

Nejen národní hornické památky jsou skrytým pokladem Karlovarského regionu. Zdejší hornictví je známé i ve světě. Ne nadarmo se totiž Krušnohorská hornická krajina před třemi lety zapsala na seznam světového dědictví UNESCO. A to hned s pěti lokalitami.

Hornický dům Sokolov

Uctít hornickou historii teď můžete i vy, a to při hornické pouti, která se na Sokolovsku pořádá již více než 50 let. Oslavy Dne horníků tak navazují na dřívější hornické slavnosti pořádané německými a českými horníky v bývalém pohraničí. Zavzpomínat na hornickou minulost a práci horníků ve štolách můžete už tuto sobotu 10. září od 11 hodin. Chybět tradičně nebude průvod hornických měst, hudba různých žánrů, ukázky techniky Policie ČR a HZS Karlovarského kraje, ani dobré jídlo. Den horníků a Hornická pouť se budou odehrávat na celkem třech místech (na náměstí Budovatelů, Starém náměstí a také ve volnočasovém areálu Bohemia). Konečně dojde také na oslavy 20. výročí navázání partnerských vztahů s bavorským městem Schwandorf. Chcete u toho být s námi? Pak si tuto velkolepou tradiční akci nenechte ujít.

Den horníků – 10.9.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *