Mezinárodní den žen je tu a s ním tipy na to, čím obdarovat vaši polovičku

„Žena je nejdokonalejší ze všech stvoření. Žena je nejkrásnější drahokam, který vybrala příroda ze všech svých pokladů pro štěstí muži.“  (Honoré de Balzac)

Říká se, že ženy jsou jako květiny, potřebují péči a lásku, aby přežily. Každá z nás si jistě potrpí na něžná objetí, slůvka náklonnosti, ale i maličkosti, které nám připomenou, jak moc jsme milovány a jakou úctu k nám muži cítí. Zatímco někteří těmito gesty nešetří, jiní jsou ostýchaví a čekají na vhodnou příležitost – na 8. březen, Mezinárodní den žen. Svátek, který uctíval ženy už od počátku 20. století, původně ale z úplně jiného důvodu než jen pro jejich bytí a vnitřní krásu.

Proč a jak se slaví u nás, ale i jinde na světě?

Prvotní myšlenka založit tento (původně jen národní) den žen vznikla v roce 1909 v USA jako připomínka na stávky newyorských dělnic z 8. března 1908, která se nesla pod heslem Chléb a růže. Chléb měl symbolizovat ekonomické jistoty a růže lepší kvalitu života. Patnáct tisíc švadlen se tehdy snažilo prosadit volební právo pro ženy, kratší pracovní dobu a lepší platy. Úplně poprvé tak tento svátek v USA oslavili 28. února 1909. V evropských zemích to bylo ale až 19. března 1911. O tom, že se bude jednotně oslavovat 8. března, rozhodla až demonstrace žen v Rusku. Právě toho dne mohly začít svobodně volit. V Česku byl ale Mezinárodní den žen po roce 1989 opomíjený, do kalendáře se vrátil definitivně až v roce 2004. Všichni tento svátek známe, ne všude ale mají oslavy MDŽ stejnou podobu. V některých koutech světa si zachoval svůj původní význam. Například v Argentině nebo v Nepálu tak ženy stále chodí do ulic, aby vyjádřily nesouhlas nebo bojovaly za lepší práva. V Číně ženy dostávají půldenní volno od svých zaměstnavatelů, v Itálii si zase muži připravují pro dámy nějaké překvapení, například bezplatný vstup do muzeí či na jiné kulturní památky. No uznejte samy, která z nás by si to nenechala líbit?

Jedno ale máme jako ženy společné. Milujeme květiny a rády je dostáváme. Právě kytice tak patří mezi nejčastější dary, kterými se muži snaží získat dívčí srdce. Nikdy se ale neokoukají. V čem jsou tak výjimečné? Na to jsme se zeptali Nikoly Al Haboubi Florianové, floristky z Něžné pivoňky, jedinečného ekologického květinářství v Karlových Varech. 

„Květina je křehká, něžná, zkrášlující každý prostor, voňavá, pohladí duši a je každý den jiná, přesně jako my ženy, proto myslím, že je dokonalým symbolem i dárkem. Lidé mi rádi sdělují, pro koho přesně daná květina je. Spolu pak například ladíme barvy i druhy. Já bych si dovolila tvrdit, že květinou se dá říci skoro všechno.“ 

Květiny z Něžné pivoňky navíc vyprávějí příběhy. Příběhy plné ranní rosy, slunce, deště a větru, příběhy z Krušných hor. Všechny totiž vyrostly na zahradách, polích, loukách a v lesích Karlovarského kraje. Koupí takové kytice si proto odnesete kus přírody přímo k vám domů.

Pokud je ale vaše drahá polovička milovnicí sladkého, přinášíme vám hned další dva skvělé tipy, jak ji potěšit. Tím prvním jsou tradiční nadýchané karlovarské oplatky. Prvním dokladem existence těchto sladkých kulatých pochoutek jsou dochované formy na pečení, tzv. oplatnice, z nichž nejstarší pochází přibližně z 2. třetiny 18. století. Voňavá oplatka měla tehdy jen kolem 13 cm v průměru, už v té době ale byla různě zdobená. První písemnou zmínku o karlovarských oplatkách najdeme v průvodci po Karlových Varech z roku 1788. Nedílnou součástí karlovarských oplatek je vřídelní voda, která má významný vliv na chuť i vlhčení plátů. Tím se stávají karlovarské oplatky opravdovými a jedinými originály! V minulosti si na nich pochutnaly i slavné osobnosti jako například skladatel Wolfgang Amadeus Mozart nebo básník J. W. Goethe. V současné době tak společnost Karlovarské oplatky, s.r.o. vyrábí karlovarské oplatky s označením CHZO, dále pak lázeňské trojhránky a také je jediným vlastníkem ochranné známky – oplatky se značkou Karlsbader Oblaten. Tuto jedinečnou, historickou pochoutku si můžete vychutnat v srdci Karlových Varů v ulici T. G. Masaryka nebo na ulici I. P. Pavlova. Vybírat můžete hned z několika příchutí od lískooříškové, vanilkové přes čokoládovou, mandlovou až po kokosovou nebo třeba skořicovou.

Vedle nešlápnete ale ani koupí neméně tradiční karlovarské čokolády nebo výborných pralinek značky Koruna Pralines, které se krásně rozpouští na jazyku. Najdete je nově v Bulharské v Karlových Varech, kde sídlí pobočka ostrovské cukrárny.

Jak se hovoří v úvodním citátu od Honoré de Balzaca, žena je drahokam. A takový šperk je dalším z našich tipů. Který vybrat? Jednoznačně srdce z karlovarského vřídlovce, odrůdy aragonitu, který se ukrývá v potrubí a rozvádí termální vodu do lázeňských hotelů. Zdá se až nemožné vytvořit něco tak krásného z obyčejné usazeniny. Nejen srdce, ale i další jedinečné výrobky z vřídlovce zakoupíte v Muzeu Karlovy Vary. Cestu tam pak můžete spojit třeba i s procházkou po karlovarské kolonádě.

Nejen květinou nebo šperkem uděláte radost. Darovat totiž můžete i zážitek, a to buď v podobě degustačního menu, které nabízí zdejší karlovarské restaurace, nebo v podobě wellness pobytu s masážemi v některém z lázeňských hotelů. Jako památku na tento zážitek můžete darovat půvabně lesklý porcelánový pohárek značky G. Benedikt, který je zároveň posledním tipem Vary Guide. Nic nezkazíte ale ani jen láskyplným objetím.

Věříme, že jste si z našich tipů vybrali, a závěrem vám za naši redakci přejeme, abyste si tento den společně užili. 

Váš Vary Guide

(Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, kvoplatky.cz Foto: vary.rozhlas.cz, Nikola Al Haboubi Florianová, Irena Lomogová)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *