Karlovarský kraj: Malý region s velkým srdcem

„Já myslím, že po mnoho staletí existuje takový ruský problém, že Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí. I když je to největší země světa, má přesto pocit, že je taková trochu malá a že ji ohrožují i nepatrní sousedé, které kolem sebe má.“  (V. Havel)

Slova Václava Havla, která jako by popisovala poslední dny, které zažívá Ukrajina. Dny utrpení, bolesti, smutku, dny, které se navždy zapíší do historie jako rusko-ukrajinská válka. 

Ne nadarmo se ale říká, že naděje umírá poslední a že v jednotě je síla. A tak jako se spojily národy, aby pomohly Ukrajině, zvedla se obrovská vlna solidarity mezi lidmi v Karlovarském kraji. Někteří svou podporu Ukrajině vyjádřili hudbou. Desítky lidí se zase zúčastnily akce, kterou pořádal Karlovarský symfonický orchestr v pátek u sochy T. G. Masaryka. Pod mottem Hudba boří hranice, ale některé hranice by se překračovat neměly symfonici zahráli českou a ukrajinskou hymnu začínající slovy: „Ukrajina ještě nezemřela“.

Jiní svůj nesouhlas s postupem Ruska dali najevo snahou o přejmenování karlovarské Moskevské ulice na Kyjevskou, účastí na místní demonstraci nebo vyvěšením ukrajinské vlajky.

Symbolickou podporu ale velmi rychle doplnila také pomoc materiální. Napříč několika městy v kraji se tak začaly konat dobročinné sbírky, do kterých se zapojily a stále zapojují tisíce lidí. Věnují nejen hygienické potřeby, spacáky, deky, ale třeba i potraviny. Většina darovaných věcí proto už pomáhá tam, kde je potřeba. Například v Sokolově (místo: Gagarinova 2048, objekt Chráněné dílny) nebo v Mariánských Lázních (místo: park Boheminium a Camping La Provence), sbírky nadále pokračují. Naopak v Karlových Varech (místo: Dětská skupina MCKV) přišli s nápadem na dětskou sbírku, kterou zorganizovalo Mateřské centrum Karlovy Vary ve spolupráci s HZS. Lidé sem mohou přinést různé omalovánky, fixy, pastelky a drobné hračky. KV Arena se tak proměnila v dočasné centrum pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Jak situace na Ukrajině eskalovala, prchaly tisíce lidí ze země mimo jiné i do Česka. A tak se města v součinnosti s vedením Karlovarského kraje spojila, aby zmapovala možné ubytovací kapacity. První rodiny tak našly střechu nad hlavou v Karlových Varech, Sokolově a v Chebu už o víkendu. Podle hejtmana Petra Kulhánka je ale v silách Karlovarského kraje ubytovat dokonce více než 2000 lidí. Toto číslo ale ještě není konečné. Kraj totiž jedná také s Asociací hotelů a restaurací. Jedno z ubytovacích míst by tak mělo vzniknout v samotném centru lázeňského města v hotelu Thermal. A pomoc s ubytováním navíc nabídly také desítky jednotlivců.

Cílem měst v Karlovarském kraji je ale především to, aby se tu občané Ukrajiny cítili pohodlně a bezpečně. Proto se například v Chebu zapojila do pomoci místní knihovna, která jim nabízí odpočinek, připojení k internetu nebo dětský koutek. V Karlových Varech zase divadlo přišlo s nápadem možných benefitů ve formě volných vstupenek na vybrané tituly. Podpořit bezpečí ukrajinských občanů chce také HZS ČR. Z toho důvodu se tuto středu nerozezní sirény tak, jak bývá běžně zvykem.  

Symbolickou a materiální podporou ale pomoc Karlovarského kraje nekončí. Krajské zastupitelstvo totiž ve spolupráci s městy v regionu pomůže Ukrajině také finančně.

„Tento fatální krok znamená ztráty na životech civilních obyvatel, mnoho z nich se také ocitlo bez zajištění základních potřeb a přístřeší. Proto jsme se rozhodli, že zašleme finanční pomoc,“ říká Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje.

Celkem tak vydá kraj na podporu Ukrajině 5 milionu korun. Z toho 3 miliony půjdou na účet velvyslanectví Ukrajiny, 2 miliony pak do veřejné sbírky Charity České republiky věnované Ukrajině. Do té se můžete zapojit i vy. Sbírkový účet má číslo 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 104. Přispět lze také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.

Buďme k sobě solidární, protože nikdy nevíme, kdy tuto pomoc budeme potřebovat my sami.

Foto: facebook.com/KarlovarskySymfonickyOrchestr, facebook.com/Karlovarskoprodemokracii-Skupina, sokolovskydenik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *