Karlovarský salon 2 aneb když se snoubí umění a přátelství

(Foto: Dominika Dostálová)

Václav Balšán, Jiří Jun, František Steker a mohli bychom jmenovat mnoho dalších. Pokud jste fanoušky umění, jistě ani nemusíme napovídat, o jak významné osobnosti se jedná.  Pokud ale přece jen tápete, pak máte jedinečnou příležitost osvěžit si svou paměť. A to díky unikátní výstavě Karlovarský salon 22/2 – Výtvarníci karlovarských salonů, kterou pořádá Galerie umění Karlovy Vary.

Trojice dvojek za sebou v úvodním názvu není náhodná. Karlovarský salon 22/2 totiž odpočítává novodobou galerijní historii salonu v 21. století. Jako druhý v pořadí (proto číslice 2 za rokem 2022) tak navazuje na předchozí benefiční ročník z roku 2020. Tehdy třiadvacet autorů darovalo svá díla ve prospěch zhotovení jezdeckého pomníku Karla IV. od věhlasného sochaře Michala Gabriela. Podpořit tento projekt budou moci lidé i letos při slavnostní aukci devíti vybraných uměleckých děl už 9. dubna v rámci plesu Vary Karlovi v Grandhotelu Pupp. Výtěžek z dražby poputuje přímo na transparentní účet Jezdecké sochy Karla IV.

(Zdroj: Galerie umění Karlovy Vary)
 

Letošní ročník Karlovarského salonu je ale také unikátní. Jeho výjimečnost spočívá v pestrosti výstavy. Zmiňovaná číslice 2 totiž nese ještě jeden význam – symbolizuje vystavující dvojici. Každý z původních třiadvaceti autorů si mohl pozvat svého hosta. Výstava tak nabízí návštěvníkům k vidění až šestačtyřicet uměleckých děl.

Karlovarský salon 22/2 je tedy nejen symbolem přátelství,  ale také různorodosti. Různorodosti výtvarných technik, materiálů, tvůrčích přístupů, ale i autorské. Úplně poprvé se zde prolíná umění napříč generacemi – od poválečných autorů až po nejmladší výtvarníky. Všichni mají ale jedno společné – lásku ke karlovarskému regionu, ať už z něj pocházejí, nebo k němu mají jiné pouto.

(zleva Jan Samec ml., Jan Samec – ředitel galerie, Lenka Sárová Malíská, foto: Dominika Dostálová)

Na své si tak přijdou nadšenci malířského a sochařského umění, ale i kresebné, designové, grafické a fotografické tvorby. Současní karlovarští tvůrci ale nezapomněli ani na již zesnulé umělecké legendy – například Jana Samce st. (1917-1988), Antonína (1919-1997) a Gizelu Kuchařovy (1920-1980) nebo Petra Strnada (1935-2020). A chybět nesmí ani tvůrci karlovarských salonů z  šedesátých let dvacátého století. Pokud jste ale příznivci moderního umění, nezoufejte. Ani vy nebudete litovat. Výstava potrvá až do 27. března a navštívit ji můžete kromě pondělí denně mezi 10. a 17. hodinou. Kdy jindy než právě nyní, v době, kdy se život vrací do normálu a koronavirová pandemie snad už jednou provždy vymizí.

Autor článku: Kamila Medová

Zdroj: Galerie umění Karlovy Vary

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *