Pro děti i dospělí. Tyto výstavy vás budou bavit

I když je začátek roku na kulturní akce trochu chudší a některé galerie jsou kvůli koronavirové krizi zavřené, nebuďme kulturními barbary a vyražme se podívat, co se kde děje. V Karlovarském kraji se i teď najdou výstavy, které stojí za to navštívit.

Za designem do Chebu

V polovině ledna byla v Retromuseum Cheb otevřena zajímavá výstava nesoucí název Brejle a okuliare, která mapuje produkci brýlí v bývalém Československu a upozorňuje na tvorbu Jaroslava Trubače. Ten šel tak trochu proti proudu a místo toho, aby brýle bral jako zdravotní pomůcku, navrhl v průběhu let 1964 až 1988 takové, které mohly směle konkurovat zahraniční produkci. Jako bonus tu můžete vidět kolekci nejstarších brýlí z celého světa sběratele Viléma Rudolfa, která nabízí vhled do brýlařského řemesla a používaných technologií své doby. Některé z vystavených modelů jsou propojeny se snímky známých osobností naší historie, které si bez výrazných brýlí ani nedokážeme představit. Projekt Brejle a okuliare byl poprvé v menším formátu představen v roce 2021 na přehlídce Designblok, kde mu byla odbornou porotou udělena Cena za mimořádný počin. A nejen proto stojí za zhlédnutí.

V Retromuseum Cheb bude výstava k vidění až do 4. dubna 2022 a pokud ji nestihnete, vydejte se tam alespoň na prohlídku stálé expozice věnované designu a životnímu stylu 60. až 80. let.

V Galerii výtvarného umění v Chebu právě probíhá nevšední výstava Jiřího Franty a Davida Böhma s názvem Město pro každého. V roce 2021 vyšla stejnojmenná kniha, na níž autoři spolupracovali s urbanistou Osamou Okamurou. Z této kooperace vznikl obrovský papírový model města, ilustrace a nápadité fotografie. Autoři vnímají město jako fascinující lidský vynález, který se stal domovem pro obyvatele naší planety. Výstava přibližuje, jak tato velká lidská mraveniště fungují, jaké nám poskytují příležitosti, ale hlavně, s jakými problémy se dnes potýkají.

Výstava Město pro každého bude otevřena do 20. března 2022 v Galerii výtvarného umění v Chebu.

Za kulturou s dětmi

Putovní výstava s názvem Krysáci je teď doma v Karlových Varech v Becherově vile. Vychází z úspěšných loutkových večerníčků o krysích hrdinech Hodanovi, Hubertovi, laboratorní kryse Edovi a jejich sádrovém trpaslíkovi jménem Ludvík. Jejich společná dobrodružství připomenou jak samotné loutky, tak jednotlivé scény a rekvizity z pohádkových příběhů. Výstava je navíc interaktivní, a tak budou mít děti o zábavu postaráno.

V galerii Becherova vila můžete navštívit výstavu Krysáci až do 6. února 2022 a to od úterý do neděle vždy mezi 10 a 17 hodinou.

V Karlových Varech najdete zajímavý výstavní prostor s názvem Vánoční dům, který nadchne nejen milovníky Vánoc, ale také všechny medvědí fanoušky. Největší výstava medvídků čítá přes 12 tisíc kousků, od těch nejmenších, přes 100 let staré až po ty novodobé. A aby toho nebylo málo, je tu i kouzelné městečko s plně funkční železnicí, po které se prohání lokomotiva s řadou vagónů.

Výstava je otevřena celoročně od úterý do neděle mezi 13 a 18 hodinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *