Nacestoval tisíce kilometrů, stal se součástí světové výstavy Expo 2020 v Dubaji a teď se o něm píše i v zimním čísle Amazing Magazinu. Cesta unikátního karlovarského vřídlovce tak pokračuje strmě vzhůru. Na první pohled je přitom nenápadný. Ukrývá se totiž hluboko pod zemí, v potrubí, které rozvádí termální vodu do karlovarských lázeňských hotelů. Právě tam vzniká usazením horkého vřídelního pramene tato jedinečná a vzácná odrůda aragonitu.
Tomáš Vylita, hydrogeolog, balneotechnik: „Vřídlovec byl vždycky takovým znamením pro Karlovy Vary. Až do roku 1600 byl těžen u kostela sv. Máří Magdalény, protože první lidé nepřišli za vodou, ale za stavební surovinou – za vřídlovcem.“
První úspěchy oslavil už na přelomu 18. a 19. století, kdy se u Vřídla nejprve formovalo a následně zdokonalovalo řemeslo, které se zabývalo sestavováním takzvané karlovarské mozaiky. Za několik generací se karlovarští výrobci svým umem zařadili dokonce mezi nejvyhledávanější umělce svého řemesla. To ale po druhé světové válce zaniklo. S odsunem německého obyvatelstva totiž odešli i odborníci, kteří se jako jediní vyznali v jeho zpracování.
Obnovit dlouholetou tradici se podařilo až po několika desítkách let. S nápadem oprášit roky staré řemeslo přišla karlovarská patriotka Dominika Bártová (autorka Vary Guide) ve spolupráci s uměleckým kameníkem Jakubem Vorlem a studenty ateliéru D2 Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kteří pod vedením uznávaných designérů Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka vytvořili koncept Srdce Varů.
Vladimír Žák, designér a vedoucí ateliéru D2, člen skupiny Vary Guide: „Náš ateliér D2 měl v podstatě za úkol zpracovat a najít novou polohu tohoto úžasného materiálu a hlavně najít využití na současném trhu.“
A to se podařilo. Pět návrhů, pět odlišných přístupů a pojetí, čtyři výsledné produkty, které se staly součástí výstavy Expo 2020 v Dubaji a proslavily karlovarský vřídlovec ve světě. Zatímco některé znázorňují proces usazování samotného vřídlovce, jiné se zaměřují na vnitřní strukturu tohoto kamene. Výsledkem dlouhé a náročné práce jsou ale unikátní exponáty ve tvaru vázy, šperkovnice a nebo třeba stolních táců na ovoce a zeleninu.
Vázy Aragonite Vases – Sára Svobodová
materiál vřídlovec a skloŠperkovnice Swan – Daniela Dvornická
materiál nerez, zlato, vřídlovec
Tácy Aragonite Plates – Sára Svobodová
materiál vřídlovecSuvenýry Hroši – Klára Němečková
materiál vřídlovec
Tím ale období slávy karlovarského vřídlovce zdaleka nekončí. Nově se objevil i v nejnovějším vydání Amazing Magazinu v rubrice Amazing Design. Zimní číslo pokřtili ve čtvrtek 14.12. autoři projektu Amazing Places v rámci vánoční párty v pražském Karlíně, na které také vyhlašovali vítěze kouzelných míst pro rok 2023. O tzv. Srdci Varů, které opět bije, si teď můžete přečíst i vy – magazín se dá zakoupit na webových stránkách projektu.