Potěště své blízké na Vánoce designem z karlovarské termální vody

Nekupujte letos dárky odjinud, vybírejte pouze ty z českých e-shopů –⁠ na webu Varyguide.cz najdete například produkty z karlovarského vřídlovce, které vytvořil ateliér D2 Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze ve spolupráci Vary Guidem.

Novinky z vřídlovce se poprvé představily na Designbloku 20′

Vřídlovec je aragonit, který vzniká průtokem horkého vřídelního pramene potrubím, které rozvádí termální vodu do hotelů v historickém centru Karlových Varů. Jedná se o unikátní usazeninu z vody, která se dá formovat do produktů. A právě v tom vidí příležitost kreativní skupina Vary Guide, umělecký kameník Jakub Vorel a studenti ateliéru D2 pod vedením uznávaných designérů Romana Vrtišky, Vladimíra Žáka a Petra Háka.

Kolekce Vary Guide design

Tvorba nových produktů z termální vody vznikla z důvodu chybějícího rozvoje zaniklého karlovarského řemesla – drobné kamenické tvorbě z vřídlovce a hrachovce, které bylo vždy spojeno pouze s tímto územím v srdci Evropy. Vřídlovec je skutečnou značkou / srdcem Karlových Varů. Mnoho předmětů z Karlových Varů proniklo do celého světa, ať už jako suvenýr nebo dárek z cest. 

Zhruba od poloviny 18. století do poloviny 19. století se u Vřídla formovalo a neustále zdokonalovalo řemeslo, které se zabývalo sestavováním takzvané karlovarské mozaiky. Za několik generací se karlovarští výrobci svým umem, pílí a mnoha zajímavými nápady zdobení upomínkových předmětů dostali tak daleko, že se okolo roku 1880 zařadili mezi vyhledávané umělce svého řemesla.

Vyráběly se tu například leštěné kamenné knoflíky, nože osazované broušeným vřídlovcem, různé dózy, šperkovnice, spony do vlasů s mozaikou, která se vytvářela z mnoha střípků vřídelního kamene. Důsledkem druhé světové války bylo mimo jiné i to, že po odsunu německého obyvatelstva odešli z této oblasti i nenahraditelní odborníci, kteří se jako jediní vyznali ve zpracování a využití jedinečného karlovarského aragonitu. Zdejší výjimečné řemeslo po jejich odchodu prakticky zaniklo a dnes po téměř osmi desetiletích od konce války je skoro zapomenuto. 

Probouzí se až teď díky designérům a karlovarským patriotům, kteří chtějí oprášit starodávné řemeslo a dát mu novou tvář odpovídající 21. století. Vychutnejte si tyto designové poklady největších lázní v Česku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *